loading...
نیسیان | nisian | neisian | روستای نیسیان

استان کردستان در غرب کشور و در همسایگی استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و کرمانشاه واقع شده است. این استان از سمت غرب همجوار کشور عراق و استان کردنشین سلیمانیه است. استان کردستان به لحاظ اقلیمی منطقه‌ای کوهستانی با دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن است. سرزمین کردستان پر است از عناصری که هر گردشگری را جذب می‌کند؛ جاذبه‌های فرهنگی مثل زبان، موسیقی، رقص، جشن‌ها و صنایع دستی متنوع و زیبا. به همین علت به کردستان دیار فرهنگ و هنر می‌گویند.

کردستان

برای سفر به کردستان دو راه زمینی و هوایی وجود دارد. هر روزه پروازهای مستقیمی از تهران به سنندج و برعکس انجام می‌شود (فرودگاه سنندج در جنوب این شهر و در جاده‌ی کامیاران واقع شده است) و از اکثر شهرهای بزرگ نیز برای سنندج اتوبوس وجود دارد. سنندج دارای دو ترمینال است: ترمینال اصلی شهر که در شرق واقع شده و برای بیشتر شهرها اتوبوس دارد و ترمینال شمالی که به ترمینال سقز معروف است.

اگر قصد دارید با ماشین شخصی از تهران راهی کردستان شوید، مسیر آزادراه قزوین به سمت زنجان و همدان را در پیش بگیرید. در دوراهی که شما را به دو شهر کرمانشاه و همدان می‌رساند، مسیر کرمانشاه را انتخاب کنید. پس از عبور از کامیاران (اگر قصد بازگشت از همین راه را ندارید، حتماً در مسیر رفت از کامیاران دیدن کنید) به سنندج می‌رسید. مسیر تهران-سنندج ۵۱۲ کیلومتر است و ۵-۶ ساعت طول می‌کشد. برای سفر از سایر شهرها نیز از سمت شرق از مسیر زنجان-بیجار، از سمت همدان از مسیر همدان-قروه ، از سمت شمال (آذربایجان غربی) از مسیر تکاب-بیجار، بوکان-سقز و سردشت-بانه و از سمت جنوب از مسیر کرمانشاه-باختران به کردستان خواهید رسید.

کیلانه

وضعیت آب و هوایی

اگر اهل سفرهای زمستانی نیستید، بهترین زمان برای سفر به کردستان از اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر است. برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت بارانی هم، به علت بارندگی زیاد و سرسبزی منطقه، بهترین زمان فرودین و اردیبهشت است. طرفداران اسکی و برف هم بهتر است در فصل زمستان به این استان سفر کنند.

هزینه‌های معمول

هزینه‌ی اقامت

مثل سایر استان‌ها بهترین گزینه برای سفر به کردستان، اقامت پیش دوستان و آشنایان و افراد بومی است؛ زیرا به این شکل بهتر با فرهنگ و فضای کردستان آشنا می‌شوید. اما اگر چنین امکانی را ندارید، نگران نباشید. هتل‌های بسیاری در سطوح مختلف برای شما در استان کردستان وجود دارد. هزینه‌ی اقامت در یک اتاق دو نفره برای یک شب در هتل‌های ۳ ستاره و ۴ ستاره‌ی شهرهای سنندج، بانه و مریوان بین ۱۵۵۰۰۰ تا ۳۵۵۰۰۰ تومان است. با هزینه‌ی کمتر از ۱۵۰۰۰۰ تومان می‌توانید در هتل‌های ۲ ستاره و ۱ ستاره اتاقی اجاره کنید. در تمام شهرها نیز مهمان‌پذیرهایی با هزینه‌های پایین‌تر برای گردشگران وجود دارد. علاوه بر این در کنار برخی از تفریحگاه‌ها نیز مثل پارک آبیدر چادرهایی برای مسافران تعبیه شده است.

هتل شادی سنندج

هتل سنگی اورامان

هزینه‌ی خورد و خوراک

هزینه‌ی خورد و خوراک در استان کردستان به نسبت بقیه‌ی استان‌های ایران بسیار ارزان است. برای مثال قیمت یک پرس جوجه کباب در رستوران شیدای سنندج ۱۱۰۰۰ تومان و کباب بختیاری ۱۴۴۰۰ تومان است. در سنندج رستوران‌های ایتالیایی متعددی هم وجود دارد که قیمت غذاهایشان چندان فرقی با باقی مناطق ایران ندارد. برای مثال قیمت یک پیتزای یک نفره در رستوران ایتالیایی دایان سنندج بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان و قیمت پاستاها نیز در همین بازه و کمتر است. در باقی شهرها هم قیمت‌ها مشابه یا کمتر است، البته در جاهایی که ماهی‌ تازه صید و طبخ می‌شود، این خوراک‌ها چندان ارزان نیست. برای مثال در رستوران‌های مریوان که نزدیک زریوار قرار دارند و ماهی تازه را صید و کباب می‌کنند، قیمت یک پرس کباب‌ ماهی دو نفره ۴۵۰۰۰ تومان است.

رستوران دایان

رستوران مم و زین

هزینه‌ی جابه‌جایی و حمل و نقل

هزینه‌ی بلیط هواپیمای تهران به مقصد سنندج در دوران نوروز ۱۶۷۰۰۰ تومان و هزینه‌ی بلیط اتوبوس وی‌آی‌پی از تهران به مقصد سنندج ۳۸۰۰۰ تومان است. هزینه‌ی جابه‌جایی‌های درون‌شهری در سنندج مانند باقی شهرهای نه چندان بزرگ ایران مسیری ۵۰۰ تومان و قیمت بلیط اتوبوس درون‌شهری ۲۰۰ تومان است. کرایه‌ی مسیرهای بین شهری مثل سنندج-مریوان و سنندج-بانه هم به ترتیب بین ۲۰۰۰۰-۲۵۰۰۰ و ۲۵۰۰۰-۳۰۰۰۰ تومان است.

هزینه‌ی استفاده از فعالیت‌های تفریحی

در کردستان شما پول زیادی بابت بازدید از جاذبه‌های گردشگری نخواهید پرداخت. بیشتر مکان‌های تاریخی و طبیعی رایگان است، تنها جاهای معدودی وجود دارد که ورودی ناچیزی در حد ۲۰۰۰-۵۰۰۰ تومان دریافت می کنند. حتی اگر شما قصد ورود به پیست اسکی نسار را هم داشته باشید تنها حدود ۷۰۰۰ تومان ورودی خواهید پرداخت و استفاده از بالابر هم بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان خواهد بود.

پیست اسکی نسار

رستوران‌ها و غذاها

اغلب کسانی که به این استان سفر می‌کنند از کباب‌های لذیذ آن بسیار تعریف می‌کنند. اما کردستان  غذاهای محلی نیز دارد که چندان مشهور نیستند مثل آش کشک، آش عدس بلغور، آش دانه کولانه، آش هالاو و شلکینه که آخری مخصوص مهمانی‌های دسته جمعی است و در فصل بهار پخته می‌شود، این غذاها متاسفانه به سادگی در رستوران‌های استان پیدا نمی‌شود. از رستوران‌های خوب شهر سنندج می‌توان به رستوران جهان‌نما در خیابان طالقانی (که غذاهای ایرانی و فرنگی را سرو می‌کند و دلمه‌ی مخصوص کردی‌هایش پیشنهاد می‌شود)، رستوران شیدا در خیابان شهید تعریف (به خصوص کباب‌های آن)، رستوران خان‌سالار در خیابان پاسداران (به خصوص کباب و دیزی این رستوران) و رستوران ایتالیایی دایان اشاره کرد. در شهر مریوان هم رستوران‌های «ژ مه ن» و «مم و زین» رستوران‌های خوبی هستند. اگر به زریوار هم سفر می‌کنید حتما از ماهی‌هایی که کنار دریاچه صید و طبخ می‌شوند نوش جان کنید.

غذای بومی کردستان

غذای بومی کردستان

ماهی کبابی زریوار

سوغاتی و صنایع دستی

قالی و گلیم کردستان از لحاظ تنوع رنگ، گیاهی بودن، اصالت طرح و کیفیت شهرت جهانی دارد. مشهورترین این قالی‌‎ها مربوط به سنندج و بیجار است. فرش سنندج (سنه) از شهرت جهانی برخوردار است. محصولات نازک‌کاری و کلاش را هم می‌توانید از بازار سنندج تهیه کنید. کلاش نوعی گیوه‌ی بافته شده از پنبه است که بسیار سبک و نرم است. تولید کلاش در اصل مخصوص منطقه‌ی اورامان بوده، اما حالا در بیشتر شهرهای کردستان تولید می‌شود. تخته نرد و شطرنج‌های دست‌ساز استان هم بسیار زیبا است.

قالی کردستان

فرش بیجار

کلاش بافی

در کردستان و به خصوص شهر سنندج سوغاتی‌های خوراکی مختلفی وجود دارد؛ مثل شیرینی کنجدی در دو نوع شکر و گزانگبین (کنجی گزو)، نان برنجی، بادام سوخته و باسلق. برای خرید شیرینی و سوغات سنندج می‌توانید به خیابان فردوسی، روبه‌روی سینما بهمن در سنندج مراجعه کنید.علاوه بر این اکثر موزه‌ها و بازارها نیز سوغات کردستان را می‌فروشند.

نان برنجی

شطرنج کردستان

اگر به کردستان می‌روید بد نیست یک دست از لباس‌های زیبا و پارچه‌های رنگارنگ موجود در بازارهای این استان را خریداری کنید تا یادگاری از آن داشته باشید. اگر تا به حال موسیقی کردی را نشنیده‌اید، فرصت را از دست نداده و در اولین فرصت غرق دنیای گوش‌نواز آن شوید.

پارچه کردی

زنان کرد

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 38
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 26
 • بازدید امروز : 43
 • باردید دیروز : 38
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 245
 • بازدید ماه : 3,273
 • بازدید سال : 25,906
 • بازدید کلی : 117,155