loading...
نیسیان | nisian | neisian | روستای نیسیان

همانطور که قبلا اشاره شد، جاذبه‌های گردشگری کرمان بی‌شمار است و لازم است تا زمان کافی را برای سفر اختصاص دهید. نیسیان تنها پیشنهاد می‌دهد، اما این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چند روز را در سفر باشید. بنابراین قبل از معرفی جاذبه‌های گردشگری کرمان، بهتر است یادآوری کنیم که قرار نیست در این سفر نوروزی لیست این جاذبه‌ها را در دست بگیرید و به سرعت کنار هر یک، تیک «بازدید شده» بگذارید. با آسودگی خیال در هر یک از مکان‌ها بگردید و تا می‌توانید از سفرتان لذت ببرید. لازم نیست لیست مکان‌هایی که بازدید کرده‌اید را طولانی کنید. فقط کافی است با کوله‌باری از خاطرات شیرین، عکس‌های ماندگار و تجربه‌های ناب از این سفر بازگردید؛ حتی اگر تنها یکی از مکان‌های این لیست تیک بخورد.

برای علاقه‌مندان تاریخ و بناهای تاریخی

مجموعه گنجعلی‌خان

مدرسه گنجعلی خان

گنجعلی‌خان حاکمی مشهور در زمان شاه عباس صفوی بوده است که در دوران فرمانروایی خود برای آبادانی کرمان بسیار تلاش کرد و اکنون مجموعه‌ی گنجعلی‌خان کرمان بنایی است که از او به یادگار مانده است. این مجموعه در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۷ به شماره ۸۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مجموعه‌ی گنجعلی‌خان شامل چندین بنا است که در ادامه به طور مختصر معرفی خواهد شد.

میدان گنجعلی‌خان

میدان گنجعلی خان

میدان گنجعلی‌خان مانند میدان نقش جهان اصفهان و میدان میرچخماق یزد، عناصر شهری را در اطراف خود گرد آورده است. این میدان مستطیل شکل در حاشیه‌ی بازار قرار دارد. سه ضلع این میدان به بازار منتهی می‌شود و در ضلع چهارم آن سرای گنجعلی‌خان قرار گرفته است.

بازار گنجعلی‌خان

بازار گنجعلی‌خان که سبک معماری بسیار جالبی را از عصر صفوی به یادگار گذاشته، خط مستقیمی است که دو سوی آن به دو دروازه‌ی ورودی و خروجی شهر منتهی می‌شود؛ دروازه‌ی ارگ و دروازه‌ی مسجد (وکیل). کاروانسراها، سراها و تیمچه‌‌های این بازار ۳ کیلومتری، همگی در دو راستای عمود بر هم جای گرفته است. سمت چپ بازار طاق‌نماهایی طراحی شده است که منظره زیبایی را نشان می‌دهد. در زیر این طاق‌نماها دستفروشانی را می‌بینید که مشغول کار هستند. ۱۶ طاق‌نما این بازار را به میدان مربوط می‌کند.

حمام گنجعلی‌خان (موزه مردم‌شناسی)

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی‌خان - عکاس: رضا زندی

یکی از مهم‌ترین بناهای این مجموعه حمامی است که در ضلع جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ کرمان قرار دارد. معمار آن، سلطان محمد، معمار یزدی بوده که این حمام را به شیوه‌ی حمام‌های سنتی ایران ساخته است.

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی‌خان اثری بدیع از نقاشی‌‌ها، مقرنس‌کاری‌‌ها، کاشی‌کاری‌‌ها و گچبری‌های زیبا همراه با تزیینات سنگی ظریف است. بر سردر حمام، کتیبه‌ای از سنگ مرمر قرار دارد که روی آن شعری با خط نستعلیق حک شده است. مصرع آخر آن سال ساخت بنا را با تبدیل به حروف ابجد نشان می‌دهد: «کسی نداده نشان در جهان چنین حمام» (سال ۱۰۲۰ ه.ق)

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی‌خان - عکاس: الی مطهری

این حمام اکنون به موزه‌ی مردم‌شناسی کرمان تغییر کاربری داده است و مجسمه‌‌های مومی موزه با لباس‌‌های سنتی مردم کرمان، صحنه‌‌هایی از استحمام به شیوه سنتی را به نمایش می‌گذارد.

ضرابخانه گنجعلی‌خان  (موزه سکه)

ضرابخانه گنجعلی‌خان (موزه سکه)

این بنای چهارطاقی که اکنون به موزه‌ی سکه تبدیل شده است، اواسط بازار غربی و در شمال میدان قرار دارد. نقشه ضرابخانه به شکل ۸ ضلعی و دارای گنبد مرکزی و ایوان‌های جانبی است. طاق‌‌ها و ایوان‌های بنا با گچبری‌‌های زیبایی تزیین شده است.

موزه سکه کرمان

این بنا محل ضرب سکه و مسکوکات طلا و نقره دولتی بوده و اکنون انواع سکه‌‌های قدیمی در غرفه‌‌های آن به نمایش گذاشته شده و یکی از معتبرترین موزه‌های سکه در ایران است.

دیگر بناهای این مجموعه شامل آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان استکه پیشنهاد می‌کنیم از این مجموعه و بناهای مختلف آن که نام گنجعلی‌خان را در تاریخ جاودانه کرده است، بازدید کنید.

حمام وکیل کرمان 

بنای‌ حمام‌ قدیمی‌ وکیل‌ در سال‌ ۱۲۸۰ ه.ق‌ به‌ شکلی با شکوه‌ و با تاثیرپذیری‌ از سبک‌ معماری‌ عصر زندیه–قاجاریه‌ احداث‌ شده‌ است‌. از کف‌ تا دیوار آن‌ کاشی‌‌کاری‌ و سرامیک‌کاری‌ شده‌ است و به‌ ۲ بخش‌ رختکن‌ و گرمخانه‌ تقسیم‌ می‌شود. در سال‌های اخیر این حمام به چایخانه سنتی تبدیل شده است و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اداره می‌شود. سردر این حمام در سال ۱۳۶۹ به سبک معماری دوره مربوطه‌‌اش، بازسازی شد و راهی از آن نیز مستقیما به بازار کرمان ارتباط داده شد. در حال حاضر مهمانان و بازدیدکنندگان در این حمام با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی مورد پذیرایی قرار می‌گیرند. بخش گرمخانه این حمام محل صرف غذاهای محلی کرمان شده است.

حمام وکیل

حمام وکیل

آتشکده آناهیتا (قلعه دختر)

قلعه دختر کرمان

آتشکده آناهیتا - عکاس: آرش امامی

آتشکده آناهیتا یا قلعه کهنه، قدیمی‌ترین اثر تاریخی کرمان است که به قلعه دختر شهرت دارد. این قلعه در شرق کرمان بر فراز صخره‌هایی از سنگ قرار گرفته و از خشت خام و گل رس ساخته شده است. بقایای قلعه دختر کرمان، دورنمای گذشته طولانی این شهر و مایه شگفتی بینندگان است. ساختمان‌های این قلعه به ۲ بخش مجزا تقسیم می‌شود. بخش اول بر فراز قلعه نسبتا مرتفع جنوب‌شرقی قرار دارد (قلعه کوه) و به علت وضعیت طبیعی از قلعه مجزا است. بخش دوم بر تپه‌ی کوتاه‌تری قرار دارد (قلعه دختر).

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه کرمان

گنبد جبلیه کرمان - عکاس: حسن تبریزی

گنبد جبلیه که به گنبد گبری نیز معروف است، در عصر ساسانی و قبل از اسلام در کرمان ساخته شده و تنها بنای سنگی این شهر است. بر اساس یک افسانه، این گنبد از ملات شیر شتر ساخته شده و به همین دلیل به جبلیه (چیزی که از شتر ساخته شده) معروف است. این بنا در شرق شهر کرمان در نزدیکی جنگل پردیسان قائم قرار دارد. موزه‌ی سنگ نیز در گنبد علویه قرار دارد که می‌توانید از آن نیز دیدن کنید.

ارگ بم

ارگ بم

ارگ بم، جواهری در دل کویر، در شهرستان بم استان کرمان، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان بود که متاسفانه در زلزله‌ی سال ۸۲ بیش از ۸۰ درصد آن از بین رفت. این بنا دژ بزرگی است که ارگ در مرکز آن قرار دارد، اما به دلیل ظاهر پر ابهت آن، تمام این مجموعه را ارگ بم می‌نامند.

ارگ بم

ارگ بم - عکاس: آرش امامی

ارگ بم اکنون در حال بازسازی است. با وجود این که درصد کمی از بنا مجددا ساخته شده است، همچنان گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشد. قدم زدن در این بنا همانند قدم زدن در تاریخ است. هنگام بازدید، کلاه، عینک و بطری آب را فراموش نکنید.

ارگ راین

معماری شهرها در ایران قدیم حقیقتا دیدنی است؛ قلعه‌هایی متشکل از ۲ قسمت شاه‌نشین و عامه‌نشین. این ۲ بخش را در ارگ راین ببینید. ارگ راین دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که در جنوب غربی شهر راین کرمان قرار دارد و سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود می‌کشد. کافی است نگاهی به نظرات گردشگران در سایت معروف تریپ ادوایزر بیاندازید.

ارگ راین

پاول باکستن (Paul Buxton) گردشگر اهل واشنگتن که در ماه می ۲۰۱۵ از این بنا بازدید کرده است، ارگ راین را اینگونه توصیف می‌کند:

عملیات بازسازی بم بعد از زلزله‌ی خسارت‌بار سال ۸۲ هنوز تمام نشده است. در این شرایط ارگ راین کانونی است برای کسانی که مشتاق بازدید از یک بنای خشتی باستانی در ایران هستند. هیچ‌کس در این‌جا زندگی نمی‌کند و این قلعه موزه‌ای کاملا حفاظت‌شده است. گردشگران دیگری نیز در این محوطه حضور داشتند، اما می‌توانم بگویم که قلعه تمام بعد از ظهر برای ما بود. اگر می‌خواهید بهترین دید را از ارگ داشته باشید، اطراف دیوارهای بالای ورودی قدم بزنید. در نور کم نزدیک غروب، نمایی شگفت‌انگیز خواهید دید که بهترین زمان برای گرفتن بهترین عکس‌ها است.

ارگ راین

برای دوست‌داران موزه

استان کرمان استان موزه‌ها است. به موزه‌های ضرابخانه، مردم‌شناسی و موزه‌ی سنگ اشاره کردیم. اکنون دو موزه‌ی دیگر را به علاقه‌مندان موزه معرفی می‌کنیم که از دیدن آن‌ها پشیمان نخواهید شد.

موزه مردم‌شناسی زرتشتیان

موزه‌ی زرتشتیان کرمان اولین و تنها موزه‌ی مردم‌شناسی جهان است. ساخت این موزه در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست‌نویس گاتاها و آتشدانی دستی است که تاریخ ۱۲۰۷ روی آن حک شده است.

موزه‌ی مردم شناسی زرتشتیان کرمان

انواع آتشدان، روغن سوز، پیه‌سوز و چراغ لاله در بخشی از این موزه نگهداری می‌شود. در بخش دیگر موزه، لباس‌هایی به قدمت ۵۰ تا ۱۵۰ سال قرار دارد. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای است که در این موزه نگهداری می‌شود و نشان‌گر پوشش بانوان زرتشتی است.

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان

موزه‌ی هنرهای معاصر صنعتی کرمان در خیابان شریعتی و حدفاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد قرار دارد. این موزه آثاری اصیل از هنرمندان بلند آوازه‌ی جهان را در خود دارد و جنبه‌های گوناگون هنرهای تجسمی ایران را به رخ هر بازدیدکننده‌ای می‌کشد. حدود نیمی از آثار موزه متعلق به استاد سید علی‌اکبر صنعتی است و بقیه آثار به بیش از ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی تعلق دارد که به جرات می‌توان گفت بعد از موزه هنرهای معاصر تهران، آثار این موزه در کشور منحصربه‌فرد است و غنی‌ترین گنجینه‌ی هنر معاصر ایران و جهان را در ایران دارد.

مقاله مرتبط:

 • علی اکبر صنعتی هنرمندی که مجسمه هایش روح دارد

کتابخانه ملی کرمان 

کتابخانه ملی کرمان (کارخانه ریسندگی خورشید) مربوط به دوره پهلوی اول است و در کرمان، خیابان شهیدرجائی، خیابان خورشید واقع شده است. این اثر در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۱۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این ساختمان زیبای یک طبقه‌ی آجری دارای محوطه زییایی است که علاقمندان می‌توانند از آن نیز دیدن کنند.

برای علاقه‌مندان به طبیعت

جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان قائم کرمان در نزدیکی کوه‌های صاحب‌الزمان (عج)، بزرگ‌ترین جنگل دست‌کاشت ایران است که بر فراز شهر کرمان قرار دارد. این مجموعه‌ی تفریحی تلفیقی از کوه و جنگل است.

جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان قائم - عکاس: مهدی کلهر

مناظر طبیعی و درختان سرسبز این مجموعه، در کنار دو اثر تاریخی مهم کرمان یعنی «گنبد جبلیه» و «تخت دریا قلی بیگ»، فضایی دلنشین را برای بازدیدکنندگان و گردشگران ایجاد کرده است که لحظات لذت‌بخشی را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

جنگل پردیسان قائم

منبع عکس: خبرگزاری مهر

کوه‌های این مجموعه مکان کوهنوردی دائمی اهالی ورزش است که به خصوص در ایام تعطیل میزبان کوهنوردان و جوانان است.

جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان قائم - عکاس: آرش امامی

این مجموعه‌ی ۳۰۰ هکتاری قلب سبز کرمان است که نقش مهمی در تمیزی و لطافت هوای شهر ایفا می‌کند. امکانات مناسب این مجموعه باعث شده تا گردشگران و مسافران با هر سلیقه‌ای جذب این مکان شوند.

کرمان در شب

کرمان در شب - عکاس: امیر زندی

این مجموعه، بام کرمان است و بر بلندای کوه‌های آن می‌توانید منظره‌ی دیدنی شهر کرمان را نظاره کنید.

باغ شاهزاده (شازده) ماهان

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده که با نام باغ شازده نیز شناخته می‌شود، در ۲ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه‌ی کوه‌های تیگران واقع شده است. این باغ مربوط به دوره قاجار است و بزرگ‌ترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی است. گردشگران و مسافران نوروزی همواره این باغ تماشایی را برای بازدید انتخاب می‌کنند.

باغ شاهزاده ماهان

تضاد میان کویر خشک و قهوه‌ای در قلب گرم‌ترین ناحیه‌ی ایران، با درختان سبز، نسیم خنک و فواره‌‌ها و گل‌های باغ، بهشت گمشده‌ای را نمایان می‌کند که خستگی را از روح و جسم هر بیننده‌ای بیرون می‌کند. عمارت شاه‌نشین این باغ اکنون به رستورانی تبدیل شده که میزبان بازدیدکنندگان است.

باغ فتح‌آباد

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح‌آباد که در روستایی در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری کرمان قرار دارد، در واقع الگویی برای ساخت باغ شاهزاده‌ی ماهان بوده است. این بنا مربوط به دوره‌ی قاجار و یادبودی از فضل‌علی‌خان بیگلربیگی است و به همین علت باغ بیگلر بیگی نیز نامیده می‌شود. عبور آب فتح‌آباد از میان این باغ‌ها طراوت خاصی به این مکان می‌دهد.

برای کوهنوردان و ورزش‌دوستان

دره شنگستان (وامق آباد)

منطقه کوهپایه کرمان

منطقه کوهپایه کرمان - عکاس: رضا حسنی

منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است.

کوهپایه کرمان

منطقه کوهپایه کرمان - عکاس: حمید هرندی

این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

طبیعت کوهپایه کرمان

طبیعت کوهپایه کرمان - عکاس: محسن حسینی

کوهپایه کرمان

کوهپایه کرمان - عکاس: حمید هرندی

طول دره ۵ کیلومتر است و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دره مسیر صعود به قله گهر کرمان با ارتفاع ۳،۲۱۸ متر است.

ابتدای وامق آباد کرمان

ابتدای روستای وامِق آباد کرمان - عکاس: رضا حسنی

کوچه باغ های وامق آباد

کوچه‌باغ‌های وامق آباد - عکاس: رضا حسنی

وامق آباد کرمان

بهار وامق آباد - عکاس: رضا حسنی

روستای وامق آباد و شنگستان در امتداد رودخانه‌ی درختِنگان و منتهی‌الیه شمال‌غربی منطقه کوهپایه واقع شده‌اند.

شنگستان

شنگستان کرمان

شنگستان کرمان

شنگستان کرمان

مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا سرچشمه‌های رودخانه، در دره‌ای بسیار زیبا و دیدنی قرار گرفته و فرود رودخانه از صخره‌ها و سنگ‌ها، آبشارهای متعدد و دلفریبی را ساخته است.

شنگستان

شنگستان کرمان

انبوه درختان بید و زرشک در دو سوی رودخانه، بهشتی آرام و زیبا را ایجاد کرده که مأمن پرندگان است. نوار سبزرنگ و سحرآمیز درختِنگان، تا دوراهی سیمک و گهر که محل چشمه‌سار اصلی رودخانه است، امتداد دارد.

شنگستان کرمان

شنگستان کرمان

آبشارهای سیمک

آبشار سیمک

آبشار سیمَک کرمان

آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان و در منطقه کوهپایه واقع شده است. امکانات مناسب این ناحیه، خصوصا اردوگاه سیمک، باعث شده گردشگران فراوانی در طول سال اوقات خود را در این منطقه بگذرانند.

آبشار سیمک

۱۳ آبشار منطقه سیمک نیازمند صعود و فرودهای فنی و بیشتر مورد توجه کوهنوردان و صخره‌نوردان است.

آبشار سیمک

آبشار سیمک کرمان

تابلوی اردوگاه شهید باهنر نشانه‌ای است که شما را از جاده اصلی جدا می‌کند. بعد از گذشتن از روستاهای درب انارستان، سیمک، اسلام آباد، عبدل آباد و روستای درب آسیاب، وارد اردوگاه شهید باهنر شوید.

طبیعت سیمک - عکاس: رضا حسنی

طبیعت سیمک

طبیعت بهاری سیمک - عکاس: رضا حسنی

از آن‌جا تا تنگه‌ی سیمک که به آن دره بُندر کوهپایه نیز گفته می‌شود، حدود ۳ کیلومتر جاده سنگچین و مناسبی وجود دارد.

دره سیمک کرمان

دره سیمک کرمان

سیمک نام تنگه‌ای بسیار زیبا و کم‌نظیر در شمال روستای کوهپایه در کرمان است.

دره سیمک کرمان

عرض تنگه بسیار کم و بین ۳ تا ۵ متر است که دیواره‌های بسیار بلند دو طرف آن را احاطه کرده است.

دره سیمک کرمان

پیست اسکی سیرچ (Sirch)

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ - عکاس: حمید هرندی

بزرگ‌ترین پیست اسکی جنوب‌شرق کشور، این‌جا در کرمان است. در کنار کویر، در ارتفاعات سیرچ و تنها به فاصله‌ی یک ساعت از تل گندم‌بریان، به عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی دنیا، پیست اسکی سیرچ محلی برای تفریحات زمستانی کرمانی‌ها و گردشگران و مسافران این دیار است. به راستی که کرمان سرزمین تضادهای طبیعی و عجایب گردشگری است.

پیست اسکی سیرچ کرمان

سیرچ یکی از بخش‌های شهر کرمان است که به فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری از این شهر قرار دارد. از مسیر جاده قدیم کرمان-بم وارد جاده سیرچ شوید. از تونل ۲ کیلومتری سیرچ که یکی از قدیمی‌ترین و بلندترین تونل‌های کشور است بگذرید. این‌جا دمای هوا به طور کاملا محسوسی کم می‌شود.

تونل سیرچ کرمان

خروجی تونل به سمت شهداد و منطقه اسکی بازی - عکاس: مهدی کلهر

درست بعد از تونل بلند سیرچ و در دامنه‌ی سمت راست تونل به سمت سیرچ، پیستی طبیعی از برف و یخ وجود دارد. اگر دوست‌دار اسکی هستید و می‌خواهید در فضایی بسیار زیبا این ورزش مهیج را انجام دهید، این پیست اسکی را در برنامه‌ی خود بگنجانید و خاطرات ورزشی به‌یادماندنی برای خود بسازید.

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ - عکاس: حمید هرندی

برای شیفتگان کویر

کَلوت‌های کویر شهداد و گندم بریان

کمپ های کویری شهداد

کمپ‌های کویری شهداد - عکاس: فرشاد قدیریان

بعد از ورزش زمستانی در پیست سیرچ، نوبت به سفر در دل کویر و بازدید از کلوت‌های شهداد می‌رسد. مسیر خود را از سیرچ به سمت شهداد ادامه دهید. به نظر می‌رسد زمان به سرعت می‌گذرد و هوای سرد زمستانی جای خود را به هوای گرم تابستانی می‌دهد.

کمپ کویری شهداد کرمان

کمپ کویری در شهداد کرمان - عکاس: فرشاد قدیریان

درست است! انگار در دل فصل‌ها سفر می‌کنید. بعد از طی مسافتی حدود ۲۵ کیلومتر به شهداد می‌رسید.

آب انبار حاج محمد تقی شهداد

آب انبار حاج محمد تقی شهداد - عکاس: مهدی کلهر

از جاذبه‌های دیدنی شهداد (قلعه کهنه، قلعه رموک، قلعه چغوکی، قلعه بهرام، گورستان‌های باستانی، آب انبار حاج محمد تقی، کارگاه فلز کاری باستانی، آسیاب آبی، باغ شهرداری، باغ کشاورزی و امام زاده زید) که بگذریم، کویر شهداد همان جایی است که تصاویر و کلمات هرگز گویای لذت وصف‌نشدنی قدم زدن در آن نیست.

کلوت شهداد

کلوت شهداد - عکاس: رضا زندی

سفرتان به کویر را با قدم زدن در دل کویر شروع کنید. کفش‌تان را در بیاورید و پیاده‌روی روی شن را به لیست تجربیات پیاده‌روی خود اضافه کنید. حس آرامش راه رفتن بر روی شن‌ها بی‌نظیر است.

کلوت شهداد

کلوت شهداد - عکاس: مهدی کلهر

حالا نوبت به بازدید از کلوت‌های شهداد می‌رسد. کلوت‌ها بزرگ‌ترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیباترین پدیده‌ی کویر هستند. تماشای آن‌ها بیشتر شبیه یک رویا است.

کلوت شهداد

کلوت‌های شهداد - عکاس: رضا زندی

از دور که به آن‌ها بنگرید، شبیه شهری است که صدها کارگر و بنا، ماه‌ها و سال‌ها تلاش کرده‌اند تا آن را بسازند.

کلوت شهداد

این‌جا باد است که قدرت خود را به رخ شن‌های کویر می‌کشد و شکلی نو خلق می‌کند.

کلوت شهداد

کلوت شهداد - عکاس: مهدی کلهر

وسط کویر بایستید و سکوت و آرامش آن را با تمام وجود حس کنید. سکوت مطلق کویر را تنها باد است که می‌شکند.

گندم بریان کرمان

گندم‌بریان کرمان - عکاس: مهدی کلهر

شرق رودخانه‌ی شور شهداد، منطقه گندم‌بریان به عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی کره زمین و یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های دنیا قرار دارد. تمام سطح گندم‌بریان یا گندم‌برشته از سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی پوشیده شده و سیاهی سطح زمین و شکل عجیب سنگ‌ها باعث جذب بیشتر نور خورشید و بالارفتن بیش از حد دما می‌شود.

گندم بریان

گندم بریان کرمان - عکاس: مهدی کلهر

این‌جا به «ماه زمین» شهرت دارد و در فصل زمستان و اوایل بهار به بهشتی تبدیل می‌شود که گردشگران بدون دغدغه گرمازدگی از آن بازدید می‌کنند.

غروب شهداد

غروب شهداد

یک ساعت قبل از غروب، بنشینید و لحظه لحظه‌ی منظره‌ی بی‌نظیر غروب خورشید در کویر را در ذهن‌تان ثبت کنید.

غروب کویر

غروب کویر - عکاس: بهزاد ترکاشند

تماشای غروب خورشید در این‌جا فرصتی تکرارنشدنی است که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید. لحظات‌تان را با عکس ماندگار کنید تا ره‌آورد شما از کویر برای عزیزان‌تان باشد.

شب کویر

شب کویر - عکاس: بهزاد ترکاشند

آخرین تجربه‌ی شما از این سفر کویری، رصد ستارگان در آسمان بی انتهای شب است. آسمان صاف کویر در شب چیز دیگری است. ستارگان آنقدر واضح و نزدیک‌اند که کافی است دست دراز کنید تا یکی از آن‌ها را آز آسمان جدا کنید.

آسمان شب کلوت شهداد

آسمان شب کلوت شهداد - عکاس: حسین منصور

سفرتان به شهداد که به پایان می‌رسد، لحظه‌شماری برای بازگشت به این سرزمین جادویی آغاز می‌شود.

شب کویر

جاذبه‌های گردشگری کرمان به پایان نمی‌رسد. اما سفر به کرمان را باید پایان داد. قرار نیست این لیست را طولانی‌تر کنیم؛ بنابراین به دیگر جاذبه‌های کرمان تنها اشاره‌ای می‌کنیم.

کاروانسرای وکیل، کاروانسرای زرتشتیان، یخدان مویدی، یخدان انار، یخدان راور، مسجد جامع مظفری، مسجد چهلستون، باغ موزه‌ی هرندی، موزه شهید باهنر، موزه دفاع مقدس، پیست کارتینگ، پیست موتور کراس و باغ نظر.

یخدان مویدی

یخدان مویدی - عکاس: محسن کشفی

تجربیات خود را از سفر به کرمان با نیسیان به اشتراک بگذارید. مشتاقانه منتظر نظرات شما دوستان نیسیانی هستیم.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 38
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 26
 • بازدید امروز : 60
 • باردید دیروز : 38
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 262
 • بازدید ماه : 3,290
 • بازدید سال : 25,923
 • بازدید کلی : 117,172